Tvedvangen 261, 2730 Herlev
Gennemrenoveret, lyst og lækkert i Herlev
Kan I mærke det? Spændingen, der stiger og får hjertet til at banke lige lidt hurtigere som I sætter jer ind i bilen, taster adressen ind i gps’en og sætter kurs mod jeres nye hjem; den hyggelige, røde villa i Herlev. Det var ikke bare det lyse, gennemrenoverede indre, I faldt for, men også den solrige have og muligheden for at slå rødder i et grønt og bekvemt kvarter.
Nuancer af grønt pakker villaen ind i et tæt, levende tæppe, og udtrykket er så fint. I ankommer til indkørslen, hvor et nyere, pænt tag hviler ovenpå solbrændte sten punkteret af hvidmalede døre og vinduer, hvoraf langt de fleste er udskiftet gennem årene. Carporten tager imod bilen – og så venter den smukke, gamle have. Mellem kaskaderne af grønt finder I æbletræet, den japanske kirsebær og tilmed et sjældent, omtrent 70 år gammelt tempeltræ, mens bedene er pænt anlagte og stort set passer sig selv. Og når I vil slappe af efter leg eller havesysler kan I sætte jer på den sydvestvendte træterrasse og nyde solen og synet af haven helt ud i de lange aftentimer.
Når solen endelig er gået ned bag tagryggene, kan I træde indenfor og hurtigt få lunet tæerne takket være gulvvarmen, der løber på tværs af den funktionelle planløsning. Det hele starter i entréen, der er indrettet med praktisk skabsplads, og mens to gode værelser fordeler sig på venstre side af gangarealet, får I et veludstyret bryggers og et pænt badeværelse til højre. Sidstnævnte to rum blev i 2018 ombygget sammen med køkkenet, så de nu fremstår lækre og tidssvarende.
Køkken-alrummet åbner sig op lige fremme, og det er her, at I kan bage boller og julesmåkager sammen med de små i det stilsikre JKE-køkken, før I hygger jer med den varme kakao omkring spisebordet. Der er åbent ind til stuen, så der opstår et dejligt sammenhængende forløb opholdsrummene imellem, der for enden kulminerer i den skønne udsigt til haven. Og bakker I et par skridt tilbage, finder I fra først spisestuen, så alrummet ind i husets 3. og 4. værelse, mens havedøren åbner op til endnu en hyggelig terrasse fuld af sol og ro.
Villavejene strækker sig i alle retninger, og stort set hvilken vej I end tager, ankommer I ved grønne områder. Golfklubbens baner udgør området tættest på, mens både Sømosen og fredet Smør- og fedtmosens smukke arealer kan nås til fods. Frodige pusterum får selskab af gode fritidsfaciliteter, for inden for en radius af bare 900 m finder I alt fra sportshal til rideskole – og så kan I tilmed gå rundt til skole, dagtilbud og indkøb, bl.a. i Hjortespring. Herlev Bymidte præsenterer et godt udvalg af forretninger ti min. væk på cykel, mens Indre Bys by- og kulturliv byder sig til i kort afstand; turen til Nørreport kan gøres på 22 min. i bil eller på en halv time med bus og S-tog.
Hvorfor skal I købe denne bolig? Fordi I her får et dejligt lyst og tidssvarende hjem, hvor solen luner terrassen og den frodige, private have dagen lang.
Kontakt os
-
Michele Møller Amundsen
- Indehaver & Ejendomsmægler MDE
- E: michele@minbolighandel.dk
- T: 81595857
- M: 81595857
Bestil en gratis salgsvurdering
Det er helt uforpligtende. Vi laver en grundig gennemgang af din bolig og du får rådgivning om det bedste salg.
